|
data umieszczenia na stronie: 2006-12-17 |
Gen. Józef Bem - nieobliczalny romantyk, niedoceniony dowódca.
"Chłopcy biją w topory pobłękitniałe od nieba,
W tarcze rude od świateł biją pachołki służebne,
Przeogromna chorągiew, co się wśród dymów koleba,
Włóczni ostrzem o łuki, rzekłbyś, oparta podniebne..."
Cyprian Kamil Norwid "Bema pamięci żałobny-rapsod"
W tych dniach mija kolejna rocznica śmierci tego sławnego Polaka, dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wszystkim znaczkom, jakimi Poczta Polska uczciła gen. Józefa Bema i okazało się, że były cztery (il. 1.).
|
il. 1. Wprowadzone do obiegu przez Pocztę Polską znaczki, w kolejności nr: 168, 419, 491 i 3304. |
Lecz zanim zaczniemy o znaczkach, może warto kilka zdań powiedzieć o kimś, po którego śmierci przyjaciele - Polacy i Węgrzy - postanowili nosić żałobę "aż do pierwszego wystrzału armatniego, który zostanie oddany za naszą niepodległość", o którym jego dawny adiutant Sándor Teleki tak napisał do Kossutha(1): "Proszę, niech mi pan znajdzie cokolwiek, co pozostało po moim ojczulku Bemie, po moim Wodzu, po moim Świętym."(2)
Zachariasz Józef Bem (il. 2) urodził się 14 marca 1794 r. w Tarnowie, a większość dzieciństwa spędził w Krakowie. Tam też uczęszczał do znakomitego cesarsko-królewskiego Gimnazjum Akademickiego. Mając 15 lat zaciągnął się do artylerii konnej i rozpoczął służbę jako kanonier w Czerwonym Prądniku, a od 3 października został słuchaczem Szkoły Elementarnej Artylerii i Inżynierii mieszczącej się w Arsenale w Warszawie. Już 1 kwietnia 1810 r. w stopniu podporucznika został słuchaczem wyższej uczelni wojskowej - Szkoły Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierii.
|
il. 2. Bem wg Kurowskiego (3) |
Jako wybitnie zdolny porucznik drugiej klasy Józef Bem, rozpoczął z początkiem czerwca 1811 r. służbę w kompanii artylerii konnej w Gdańsku awansując 20 stycznia 1812 r. na porucznika pierwszej klasy. Bierze udział w wojnie Napoleona z Moskwą, gdzie zasłynął w obronie Gdańska, czego wyrazem było przyznanie mu 20 grudnia 1813 r. Krzyża Kawalerskiego Legii Honorowej. Tam też spotkał się po raz pierwszy z praktycznym zastosowaniem artylerii rakietowej (racami kongrewskimi) (4). Od 21 stycznia 1815 r. rozpoczął służbę w pierwszej baterii konnej Królestwa Polskiego, z krótkotrwałą przerwą spowodowaną jego dymisją w 1817 r. W 1818 r. został wykładowcą w Szkole Aplikacyjnej, jak również rozpoczął dwuletnie badania nad rakietami zapalającymi (na skutek wybuchu oszpecił twarz, o mało przy tym nie tracąc wzroku), których wynik ogłosił w raporcie "Uwagi o rakietach zapalających".
W 1819 r. otrzymał nominację na stopień kapitana drugiej klasy, a w 1820 na kapitana pierwszej klasy i stanowisko majora. W styczniu 1826 r. złożył dymisję i opuścił Królestwo udając się do Lwowa, gdzie podejmował różne prace, w tym kierowanie budową Ossolineum, administracją majątku F, Potockiego, budową cukrowni i papierni w Zbarażu, itd.
|
il. 3. Akwarela J. Bema - Rakietnicy piesi. |
W marcu 1831 r. rozpoczyna swój udział w powstaniu listopadowym, gdzie zasłynął swym kunsztem artylerzysty w bitwie pod Iganiami, za co otrzymał awans do stopnia podpułkownika oraz pod Ostrołęką (il. 4.), za co otrzymał złoty krzyż Virtuti Militari oraz awans do pułkownika.
|
il. 4. Bitwa pod Ostrołęką (1831); obraz Juliusza Kossaka. (5) |
13 lipca 1831 r. Józef Bem został mianowany dowódcą artylerii armii. Po upadku powstania udaje się na emigrację, gdzie usilnie starał się utworzyć legion polski (we Francji, Portugalii, Anglii, "Państwie Kościelnym") - bez powodzenia. Kilkakrotnie dokonywano nań zamachów. Jego pełne różnych pomysłów życie stało się przyczynkiem do ciągłego pasma potykania się o wierzycieli i niespłacone weksle, a w konsekwencji odsiadka w więzieniu. W sierpniu 1848 r. przybył do Lwowa i wstąpił do lwowskiej Gwardii Narodowej jako prosty żołnierz, nawołując do powstania na Wołyniu lub w Polsce - bez echa. Po nieudanej próbie, w październiku wyjeżdża na pełne fermentu Węgry, lecz wpierw zahaczył o Wiedeń, gdzie powołano go na dowódcę Gwardii Ruchomej, w siłach zbuntowanego Wiednia. Po nieudanej obronie Wiednia, zostaje zmuszony do jego opuszczenia i udania się na Węgry. Tam obejmuje kolejno różne stanowiska dowódcze od naczelnego dowódcy armii siedmiogrodzkiej do naczelnego dowódcy armii węgierskiej włącznie. Zasłynął - w czasie walk o węgierski Siedmiogród - organizacją działań, kunsztem żołnierskim, demokratycznym podejściem do żołnierzy nazywających go czule Stary Pan lub Ojczulek Bem, a także równym traktowaniem różnych narodowości i religii (rozbieżności w poglądach na ten temat powodowały ostre spięcia z Kossuthem i jego świtą). Rozbił wojska austriackie gen. Urbana oraz feldmarszałka Puchnera, oswabadzając w całości Siedmiogród, staczając wiele bitew i potyczek. Za zasługi dla Węgier odznaczony został Wielkim Krzyżem Węgierskim i nominacją na stopień feldmarszałka. Po upadku Powstania Węgierskiego przekracza granicę Turcji. Przyjmuje islam; nadano mu imię Murad i tytuł paszy.
|
il. 5. Murad pasza - Józef Bem. |
Początkowo hucznie przyjęty i goszczony, w późniejszym czasie - dzięki angielskim zabiegom dyplomatycznym - zostaje odesłany do Aleppo bez prawa opuszczania tego miasta. Tam też umiera 10 grudnia 1850 roku o godzinie 1:15 z przyczyn do końca niewyjaśnionych.
KONIEC CZ. 1. c.d.n.
LITERATURA:
- Kovacs I., Józef Bem bohater wiecznych nadziei, przełożyła Marta Snopek, oficyna wydawnicza RYTM, Warszawa,
- Kovacs I., "Polacy w węgierskiej Wiośnie Ludów 1848-1849", przełożył Jerzy Snopek, oficyna wydawnicza RYTM, Warszawa,
- Galicz J., "Generał Józef Bem jego życie i czyny", Cieszyn 1927,
- Chudzikowska J., Generał Bem, PIW, Warszawa 1990,
- Kozłowski E., Generał Józef Bem, BHWP MON, Warszawa 1958,
- Gembarzewski B., Wojsko polskie. Księstwo Warszawskie 1807-1814, Warszawa 1905.
(1) Kossuth Lajos (1802-1894) - węgierski bohater narodowy, bojownik o niepodległość, jedna z najwybitniejszych postaci w historii Węgier. Z wykształcenia prawnik, wydawca politycznej gazety Pesti Hirlap. Jako deputowany do parlamentu przedstawił projekt utworzenia rządu węgierskiego, niezależnego od znienawidzonych Habsburgów. W czasie wojny o niepodległość 1848-49 organizował armię narodową. W 1849 r. ogłosił zdetronizowanie Habsburgów i niepodległość państwa, by później zostać wybranym węgierskim regentem. Widząc upadek powstania oddał władzę generałowi Gergeyowi i udał się na emigrację, gdzie spędził pozostałe 45 lat swego życia.... Powrót <
(2) J. Chudzikowska, Generał Bem, PIW, Warszawa 1990, str. 549. W głównej mierze, na postawie tej książki opracowaliśmy życiorys gen. J. Bema.... Powrót <
(3) Ilustracja nr 2, 3, 5 - ibidem.... Powrót <
(4) Nazwa pochodzi od Sir Williamsa Congreve (1772-1828), europejskiego pioniera badań nad udoskonaleniem broni rakietowej, konstruktora kilku typów rakiet z żelazną komorą spalania i statecznikiem tyczkowym. Jego rakiety były używane m.in. w wojnie przeciw USA w latach 1812-1814. Amerykański hymn ("The Star-Spangled Banner" ) wspomina o "czerwieni oślepiających rakiet" (ang. rockets' red glare), chodzi tu o rakiety Congreve'a, którymi Anglicy ostrzelali Fort Mc Henry w 1814 r.... Powrót <
(5) Reprodukcję zaczerpnięto z http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bitwa_pod_Ostroleka ... Powrót <
Stanisław Fołta
Andrzej Ambroziewicz